Site Haritası (Sitemap) Nedir?

Site Haritası

Site Haritası Nedir?

Bu yazımızda sitemap nedir ve nasıl oluşturulduğu hakkında bilgi edineceksiniz. Öncelikle sitemap türkçe anlamıyla site haritası demek olup isminden de anlaşıldığı üzere sitede bulunan ve dizinleme işlemi yapılan sitenin sayfaları hakkında ek bilgiler içeren dosyadır. Site haritasının uzantısı .xml dir.

Sitemap her sitede bulunması gerekir ve belirli zaman dilimlerinde güncellenmesi gerekmektedir. Önemli bir SEO kriteri olmakla birlikte her sitede mutlaka bulundurulması gereken bir dosyadır. Site haritası oluşturulan bir sitede site indexlenme hızı site haritası bulundurmayanlara göre bir hayli hızlıdır. 

Siteyi ziyaret eden botlar, site haritası dosyasının rehberliğinde, sayfaların ne sıklıkla, en son ne zaman güncellendiğini ve webmaster tarafından belirlenen, hangi sayfanın ne kadar önemi olduğunu tespit eder. 

Site Haritası Türleri

  • Normal XML Site Haritası: Bu, en yaygın site haritası türüdür. Genellikle web sitenizdeki farklı sayfalara bağlanan bir XML Site Haritası şeklindedir.
  • Video Site Haritası: Google’ın sayfanızdaki video içeriğini anlamasına yardımcı olmak için özel olarak kullanılır .
  • Haberler Site Haritası: Google’ın Google Haberler’in onayladığı sitelerdeki içeriği bulmasına yardımcı olur.
  • Resim Site Haritası: Google’ın sitenizde barındırılan tüm resimleri bulmasına yardımcı olur .

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Aşağıda yazdığımız siteler aracılığı ile site haritanızı oluşturabilirsiniz. Site haritası oluşturduktan sonra oluşturduğunuz dosyayı kök dizine yüklemeniz gerekmektedir.

Sitenin kök dizinine site haritasını yükledikten sonra buraya tıklarayak Google Site Yöneticisi Araçları’na girin ve site haritasını ekleyeceğiniz sitenin mülküne giriş yapın. Açılan sayfanın ardından soldaki listeden ”Tarama” başlığı adı altındaki ”Site Haritaları” sekmesine tıklayın.

Açılan sayfanın sağ üst köşesinde ”Site Haritası Ekleme/ Test etme” butonu olacaktır bu butona tıklayarak sitemap dosyanızın uzantısını yaparak kaydetme işlemini yapabilirsiniz.

www.xml-sitemaps.com
www.freesitemapgenerator.com
www.sitemapbuilder.net

WordPress Site Haritası Eklentisi

google xml sitemap generator eklentisi
google xml sitemap generator eklentisi

WordPress sitenize site haritası oluşturmak istiyorsanız ”Google XML Sitemaps” eklentisini kullanabilirsiniz. WordPress sitelerde site haritası için en popüler eklenti olan Google XML Sitemaps’i kurarak SEO için önemli bir adım atarak hızlı indexlenen bir siteye sahip olabilirsiniz.

Eklentiyi otomatik kurmak için;

Eklentiler sayfasına girip yeni ekle sekmesine tıklayalım. Açılan ekranda Google XML Sitemaps yazarak karşınıza geliştiricisinin Arne Brachhold‘un olduğu eklentiyi kurabilir ve daha sonrasında etkinleştirerek kullanabilirsiniz.

Eklentiyi manuel kurmak için;

https://wordpress.org/plugins/google-sitemap-generator/ Sayfasından dosyayı indirip winrardan çıkardıktan sonra herhangi bir ftp programı aracılığı ile eklenti dosyalarının bulunduğu dizin olan wp-content/plugins dizinine yükleyebilirsiniz. Son olarakta yüklü eklentiler sayfasından eklentiyi aktifleştirmeniz gerekmektedir.

Site Haritanızı Google’a Gönderin

Site haritası giriş bilgilerinizi Google Arama Konsolu hesabınıza göndermek için .

Ardından, kenar çubuğundaki “Dizin” → “Site Haritaları” na gidin.

site haritası
site haritası

Site haritalarına tıkladıktan sonra aşağıdaki resimde görüldüğü üzere sitenizin adı yazacak hemen yanına  sitemap.xml yazarak hazırladığınız sitemap dosyasını google’a sunmuş olacaksınız.

site haritası 2
site haritası 2

Site haritanızı zaten gönderdiyseniz, bu sayfada “Gönderilen Site Haritaları” nın bir listesini görürsünüz. (aşağıdaki resim)

site haritası 3
site haritası 3

Dizinlemeyle İlgili Sorunları Bulmak için Site Haritanızı kullanın

  • Kaç sayfa dizini istiyorsun
  • Kaç sayfa endekslendi

Örneğin, site haritanızın 5.000 sayfaya bağlandığını varsayalım.

Ancak Google Arama Konsoluna baktığınızda, sitenizin dizine eklenmiş yalnızca 2.000 sayfası vardır.

Geri kalan 3000 sayfayı merak ediyorsunuz. Bu 5.000 sayfada birçok yinelenen içerik olabilir . Yani Google hepsini endekslemiyor.

Veya sitenizdeki sayfa sayısının tarama bütçenizi aşması olabilir.

Daha Fazla Bilgi

Google’dan bu konu ile ilgili ”Bir site haritası oluşturun ve gönderin” adlı makalesinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Bu şekilde site haritanızı google’a eklemiş bulunuyorsunuz. Eklenen site haritası yakın zaman içerisinde google indexlerine hızlı bir şekilde kaydedilmektedir. Sorularınız için yorum sayfamızı kullanarak bizlere danışabilirsiniz. En kısa zamanda sorularınız için ekibimiz sizlere yardımcı olacaktır. Daha fazla SEO bilgisi için SEO makaleleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.