Really Simple SSL Kurulumu ve Anlatımı

Merhabalar, wordpress bir siteniz var ve SSL sertifikası alıp kurmak mı istiyorsunuz?

Öncelikle SEO için SSL sertifikasının önemi nedir? başlıklı makalemizi okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Bir SSL Sertifikası sahibi olmak için belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu ücret SSL sertifikası satan firmalar tarafından değişiklik göstermektedir. 5$ civarında bir SSL sertifikası bulmanız mümkündür. Ücretsiz veren kuruluşlarda var fakat her zaman için satın aldığınız bir hizmet için pek sorun yaşamazsınız. Bu yüzden size SSL sertifikasını ücretli almanızı tavsiye ederim.

Peki SSL sertifikasını satın aldıktan sonra ne yapmalıyım?

Öncelikle SSL sertifikasını almış olduğunuz firmadan kurulumunu rica edin. Kurulumunu yaptıktan sonra size bilgi verilecektir 1 ile 4 saat arasında aktif olma gibi bir durum söz konusu olmaktadır. Bu süre geçtikten sonra admin panelinize girip;

>Eklentiler sekmesine tıklayın, daha sonra;

Yeni ekle sekmesine tıklayarak arama yerine Really Simple SSL yazarak eklentimizi bulup Hemen Yükle butonuna basarak eklentimizi yüklüyoruz.

really-simple-ssl-eklentisi

Daha sonra etkinleştir diyerek eklentimizi aktif hale getiriyoruz.

really-simple-ssl-etkinleştir

Eklentiyi etkinleştirir etkinleştirmez karşınıza hemen alttaki resimde olduğu gibi otomatik bir uyarı kutucuğu gelecektir.  Önce Go ahead, activate SSL ! butonuna tıklayarak SSL aktivasyonunu gerçekleştirmelisiniz.

really simple ssl aktivasyon

Bu seçeneğide aktif ettikten sonra eklentimizin Seçenekler sekmesinde aşağıdaki resimde görüldüğü gibi 3 kutucugu işaretlemeniz yeterli olacaktır.

really simple ssl ayarları

Bu ayarları yaptıktan sonra http olan tüm linklerimizi https olarak otomatik olarak değiştirmiş oluyoruz.

SSL sertifikamızın aktif olup olmadığını web sitemize girerek teyit ettiğimizde eğer kurulumu doğru olarak yapabildiysek URL’miz https olarak değişmiş ve kapalı bir kilit ikonu göreceksiniz eğer düzgün yapamadıysak sitemizde açık kilit ve http olarak gözükecektir. Aşağıda örnek resme bakabilirsiniz.

HTTP ve HTTPS

Really simple SSL eklentisini kurarken takıldığınız konuyu yorum yaparak bizden destek alabilirsiniz.